Kompenzační pomůcky k tělesné aktivitě

První kompenzační pomůckou, kterou jsme používali, je kočárek. Tonička seděla v kočáře do pěti let, pak jsme si teprve opatřili mechanický vozík. Z hlubokého kočárku jsme přešli do sesličky, která ale byla zhruba ve třech letech nedostačující. Tonička do ní byla už moc velká a taky těžká. Tím, že jsme neznali příčinu potíží, nehledali jsme další kočáry do budouna s tím, že se jednoho dne stejně rozběhne a my nebudeme žádný další kočár řešit. Ve třech letech se získáním diagnozy bylo jasné, že se nerozběhne a budeme muset řešit nějaký vozík. První, co nám bylo doporučeno (navrhuje lékař, v našem případě neurolog), byl speciální kočár. Vyhovoval ještě pro tak malé dítě, kterým Tonička byla. Vybrali jsme Patron. Měli jsme málo zkušeností a málo lidí kolem sebe, kteří by nám poradili. Samotná volba nebyla nijak šťastná, Patron Tom 4 Classic nebyl odpružený, má hrozně těžkou konstrukci a blbě se skládá... Ale větší zlo nám udělala zdravotní pojišťovna, která nám schválila repasovaný výrobek. To byl asi ten největší nářez, co jsme mohli dostat. Chápu ZP, že se snaží šetřit a chápu, že ve věku 2-3 roky není většinou stav dětí trvalý. Většinou se jedná o přechodný stav, který je brzy vyřešen a pomůcky pak není třeba. Ovšem v našem případě se jistě dalo tušit, že kočár/vozík budeme potřebovat navždy. Do ruky se nám dostal pokřivený kočár, který měl tolik chyb, že je div, že jsme ho dokázali používat ještě dva roky. Samozřejmě, že chybičky jsme objevovali postupně, po troškách. Závěr - nikdy repasovaný výrobek, kompromis mezi váhou pomůcky a jejími schopnostmi, předem si ujasnit, co s pomůckou budeme dělat - bude-li se denně skládat a převážet s dítětem nebo bude-li parkovat na jednom místě a "čekat na dítě". Důraz na odpružení roste společně s váhou dítěte.

Druhou kompenzační pomůckou je dětský mechanický vozík Otto Bock typ Avardgard Teen. Konečně nová pomůcka, kterou jsme si bybrali s již alespoň nějakými konkrétními představami. Trochu jsme zapomněli řešit to odpružení :-) ale jinak jsme naprosto spokojeni. Vozík cestuje s Toničkou do školky a denně se skládá a nakládá do auta. Zvládá to dobře. Doplňky (i takové základní jako třeba opěrka hlavy!) se musí doplatit zvlášť. ZP hradí pouze konstrukci vozíku. Sedák neboli matračka pod zadek, kryty kol apod jsou příslušenství, které ZP nehradí! Naprosto profesionální jednání ze strany výrobce a distributora. Vozík doporučen neurologem. Aktuálně ho používáme dva roky, měli bychom asi ještě tři roky, protože nárok na novou pomůcku vzniká tuším po pěti letech. Myslím, že je schopen vydržet i déle, uvidíme.

Vozík za kolo Kozlík Handy Tourist od firmy Benecykl - to nejlepší, co jsme dosud získali! Není hrazen ZP, nejedná se o kompenzační pomůcku v pravém slova smyslu, ale o sportovní pomůcku. Poskládali se nám na něj nadace a obecní úřad. Dá se využít jako kočár i vozík za kolo, dá se s ním běhat i jezdit na inlinech, má vlastní brzdu. Zvládá terény, má vyměnitelné kolečko. Tonička v něm tráví nejvíce času. Je nejpohodlnější z toho, co máme, protože se tam může hezky uvelebit. My ho používáme nejčastěji jako kočár a v letní sezoně za kolo. Nyní si už ale musíme dávat pozor na to, jakým terénem povede naše cesta, protože ve velké rychlosti za kolem na hrubých terénech vozík strašně skáče, což je pro Toničku logicky nepříjemné. Opět není nijak odpružen. Nedá se skládat.

Kompenzační pomůcky při vzdělání

V začátcích speciální knihy - leporela a skládací hry. Postupně obrázky a cokoli z obrázků - půlené puzzle atd. Obrázky se vyvinuly v symbolickou obrázkovou komunikaci. Znaková řeč Makaton - pořádají se kurzy, určitě by se dalo dohledat na internetu - my jsme se učili při kurzu Rané péče Praha Stodůlky. Zařízení Big Mac - jedno až čtyřsekvenční možnost zvukové nahrávky. Výborná věc do začátků. Jiné varianty na podobném základu, které se jen jinak jmenují, př. LittleMac, Step by step, GoTalk. Myš k PC tzv. BigTrack

V současné době se seznamujeme s tabletem Ipod a výukovými programy. Ovšem naprosto nás uchvátilo zařízení TOBII. Budeme se snažit jej získat. Jedná se o zařízení, které umožňuje na monitoru PC provést volbu očima! Volba je podpořena zvukovým záznamem. Praktické ukázky se dají shlédnout na youtube. Ukázky jsou výhradně ze zahraničí - u nás je toto zařízení nabízeno teprve pár měsíců a to společností Spectra.